Судова почеркознавча експертиза - це криміналістичне дослідження письма, яке проводиться судовим експертом на базі спеціальних знань у галузі судового почеркознавства відповідно до норм процесуального законодавства, що визначають її призначення та проведення, з метою встановлення фактів (фактичних даних), що мають доказове значення у кримінальних, цивільних та інших справах.
Основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту та підпису.
Поряд з цим, судова почеркознавча експертиза вирішує деякі неідентифікаційні (діагностичні) завдання, серед яких: встановлення факту виконання рукописного тексту під впливом збиваючих чинників (природних - хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх - незвичне тримання засобу для письма, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх – виконання тексту під впливом алкогольних, фармакологічних або наркотичних засобів; штучних - викривлення письма зміненими рухами, навмисне зміненим почерком або з підробкою почерку іншої особи.
Предмет почеркознавчої експертизи складають фактичні дані та обставини, які експерти встановлюють на основі спеціальних знань у галузі судового почеркознавства шляхом застосування відповідних спеціалізованих методик.
Об'єктом судово-почеркознавчої експертизи є конкретна індивідуалізована почеркова інформація, викладена на письмі за допомогою пишучого приладу, а також виражені у ній система властивостей почерку. У більш конкретизованій формі об’єктами дослідження виступають рукописні тексти ( в т.ч. - короткі записи) та підписи.
На почеркознавчу експертизу або експертне дослідження надаються виключно оригінали досліджуваних документів ( відповідно до п. 3.5 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5.
Найбільш поширені питання, які вирішуються судово-почеркознавчою експертизою:
- Чи виконаний рукопис певною особою?
- Чи виконані кілька рукописних текстів (записів) однією і тією ж особою?
- Чи виконано підпис від імені певної особи тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою?
- Чи виконаний рукописний текст в незвичних умовах?
- Чи перебувала особа, яка виконала рукописний текст чи підпис, в незвичайному стані?
- Чи виконаний рукопис навмисне зміненим почерком?
- Чи виконано рукописний текст (підпис) під впливом збиваючих факторів?
- Чи виконано текст з наслідуванням почерку конкретної особи?